Metoda L. Mojžíšové

Autorkou je dnes již zesnulá Ludmila Mojžíšová. Rehabilitační sestra, která kromě toho, že pomohla stovkám lidí od problémů s páteří, dokázala také pomoct stovkám do té doby neplodných žen (a mužů) k vytouženému dítěti.

Metoda se skládá z mobilizace páteře a žeber, uvolnění kostrče a stažených svalů pánevního dna. Právě tyto obtíže mají často za příčinu neplodnost, opakované potraty nebo různé gynekologické problémy.

 Pokud držení těla není optimální, stává se, že se část páteře zablokuje. Dojde dráždění nervů, které může mít za následek svalové spasmy vejcovodů a  dělohy. Svalová křeč vejcovodu se může projevit na ultrazvuku jako srůst, a i když se o skutečný srůst nejedná, následky jsou stejné - neplodnost. Při svalovém stahu dělohy pak vznikají obtíže jako bolestivá menstruace, neschopnost uhnízdění oplodněného vajíčka nebo jeho udržení. Metoda je tedy určena ženám s funkční sterilitou, tzn. ženy, které nemohou otěhotnět, i když po gynekologické stránce jsou v pořádku. Úspěšnost metody u žen je 34 %, u mužů dochází ke zlepšení spermiogramu ve 37 %. Metodu lze použít jako podpůrnou k umělému oplodnění a v rámci přípravy na otěhotnění vůbec, neboť kromě těhotenství má spoustu dalších blahodárných účinků.

 

Indikace

© Jarmila Lorencová 2024