SM systém

V současnosti převažuje monotónní sedavý způsob života, který narušuje fyziologické vzpřímené držení těla. K tomuto narušení přispívají i sporty jednostranně přetěžující pohybový aparát (squash, tenis, florbal…). Proto dochází k dysbalancím měkkých tkání v pohybovém aparátu a následně ke vzniku akutní či později chronické bolesti.  

SM systém je zaměřen na obnovu fyziologických podmínek hybného systému, tím že aktivuje ochablé svaly a relaxuje svaly v trvale zvýšeném napětí. Většina cviků vyrovnává páteř do středové linie a protahuje směrem vzhůru. Dochází k aktivaci spirálních svalových řetězců a fyziologickým rozložením pohybu v takto centrovaných kloubech předcházíme zvýšenému opotřebení meziobratlových destiček a kloubních chrupavek.

SM systém je vhodný pro všechny věkové kategorie, v těhotenství i při již vzniklé hernii meziobratlové ploténky. Cvičí se převážně ve stoji s pružnými lany. Během cvičení se díky aktivaci hlavních stabilizačních svalových řetězců odstraňuje porucha statiky těla, svalové dysbalance a tím se řeší skutečná příčina bolestí hybného aparátu. Vysoká efektivita této neinvazivní terapie, při již vzniklé hernii meziobratlového disku, je doložena celou řadou studií. Samozřejmostí je její nezastupitelná role v kompenzaci jednostranného přetěžování sportovců. 

 

Indikace

© Jarmila Lorencová 2024